LEKARZE...
...czyli ostatnia deska ratunku...

damy radę, poradę i zastrzyk... albo gdzie szukać pomocy gdy już nas choróbsko dopadło...
       
 
          Niestety, dobrych weterynarzy, znających się na problematyce zdrowotnej króliczków jest bardzo mało. O ile zagadnienia związane z hodowlą królików użytkowych, gdzie tzw. cykl produkcyjny zawiera się w okresie jednego roku, a zwierzęta stada podstawowego wymieniane są po 4-5 latach, są dość dobrze poznane - o tyle weterynaryjna opieka zdrowotna nad króliczkami miniaturowymi (już z uwarunkowań genetycznych słabszymi niż ich "pełnowymiarowi" pobratymcy) jest jeszcze, moim zdaniem, na dość niskim poziomie. Przecież z punktu widzenia każdego opiekuna miniaturki nie istotne jest osiągnięcie przez pupila szybkiego przyrostu masy mięśniowej lub dużej wydajności włosa (to od angorek) - lecz królicza długowieczność w dobrym zdrowiu i doskonałej kondycji fizycznej. Wprawdzie gabinetów weterynaryjnych mamy coraz więcej, i coraz więcej z nich specjalizuje się w małych zwierzętach ale... ale weterynarz, który królika zalicza do gryzoni? ...albo mający problem z ustaleniem płci 8-tygodniowego królisia? ...albo stwierdza, że "nie można tak we wszystkim króliczka wyręczać" - nawet gdy maleństwo ma anoreksję - bez próby ustalenia przyczyny jadłowstrętu?!
          Cóż, wielu lekarzy nie potrafi się przyznać do swej ignorancji w powyższym temacie, a przez swe nadmierne zadufanie mogą przynieść więcej szkód niż pożytku...
Trudno jest podać adres veta jako tego najlepszego - każdy z opiekunów ma swoje doświadczenia (oby jak najrzadsze).


W Szczecinie mogę polecić pana doktora Mirosława Wróbla, który przyjmuje swych futrzatych (i nie tylko futrzatych) pacjentów w lecznicy na ulicy Przyjaciół Żołnierza 80a - można się umówić telefonicznie .
VETMEDIC

ul. Przyjaciół Żołnierza 80a
telefon (91) 82 94 627
Poniedziałek - Piątek 8.30 - 20.30
Sobota 9 - 14
Niedziela 10 - 12
Tam przyjmują również:
pani doktor Karolina Czyż
pani doktor Katarzyna Sulima
pan doktor Krzysztof Czyż

Jeśli Ty masz namiary na dobrego, króliczego weta, to je prześlij, a ja je tu umieszczę, dla pożytku innych uszatków.
 czystość i higiena to podstawa a wszystko przez Pandorrę to nie takie proste czasem może się przydać